8D Müzik yapım aşamaları! (Use headpone!)

3D'yi aşıp yaptığımız 8D Müzik. (Okurken lütfen kulaklık takınız.)

 8D müzik diye bir mainstream ortaya çıktı. Müzik üzerinde yapılan çeşitli düzenlemeler ile sanki beyninizin içinde sağa sola hareket ediyor gibi hissedilen artı tuvalette konuşuyormuşuz gibi sesin yankılı cıktığı müziğin devrim hareketidir. Bence bu müziği ilk düşünen kişinin ilham kaynağı tuvalet olmalıdır yoksa başka bir açıklaması olamaz. 

8D Müzik Nedir?
8D (8 Dimensions), yani 8 boyutlu müzik aslında sadece ismin illüzyonundan ibaret. 3D (3 Dimensions) yani 3 boyutlu müziğin efektlerle elde edilen bir versiyonu.

Müziğe eklenen farklı efekt ve sağ, sol, ön ve arkada dolaştırılmasıyla, müziği sanki beyninizin içerisinde çalıyormuş gibi hissediyorsunuz. İşte bu muazzam.

Stereo ve Mono Nedir?
Stereo: kaydettiğimiz sinyal 2 ya da daha fazla kanaldan kaydedilmişse Stereo bir sestir ve iki ya da daha fazla hoparlörle dinlenmelidir.
Mono: Eğer tek kanaldan kayıt aldıysak buna mono denir?
8D Müzik kulaklıkla ya da stereo hoparlörler eşliğinde dinlenildiğinde, özellikle de bu eylemi gözünüz kapalı yapıyorsanız, resmen kafatasınızın içini bir çark dönüyormuş gibi beyin gıcıklanması yaşarız.
Pan Nedir: Pan sesteki sağ (Right) ve sol (Left) kulak ayarıdır.
Öncelikle bir şarkıyı ele alıp bunu mono ve stereo kanallara ayıralım. Ayırdıktan sonra önce Yankı (Reverb) nedir bunu açıklayalım. Vocaldeki sesin kelimesi kelimesine tekrar geliyormuşçasına cümle sonunun tekrarı diyebiliriz.
Sesin belli bölümlerine Clip, Cut (Kesmek) ve Vocal Fonter (Master'a oturtma) ile ayırıp hangi bar (4 te bir tekrar eden melodi) arasında pan ayarı yapıcağımızı belirliyoruz. Bunu master kısmında yerleştirip sağdan sola doğru dik üçgen şekline baştan sona ince bir matematikle ayarlayıp aynı şekilde belli döngüler içerisinde bar bar bunu devam ettirmeliyiz.
Sonra sese reverb ekleyip bunun ortamını Drum Room (Davul Odası) seviyesinde (Yüzde 35'e ayarlamalıyız.) İşi teknik açıdan değilde kafanızda bir şekil oluşturmak için yazdım. Video anlatımı daha iyi olacaktır. Youtubede çok video var merak eden izleyebilir ya da bana sorabilir. Yabancı kaynakları dinlemenizi tavsiye ederim.


Alexandrey

8 Blog posts

Comments
Oğuzcan Gündüz 3 yrs

Ricamı kırmamışsın paylaşımın için teşekkür ederim.