Tokat Haber
Tokat Haber

Tokat Haber

@tokathaber

Yangın bölgesindeki üniversite adayları için dayanışma bursu
İstanbul Kültür Üniversitesi, başta Muğla ve Antalya olmak üzere orman yangınlarından zarar gören illerde ikamet eden 2021 üniversite adaylarına ve ailelerine yüzde 100 burslu eğitim olanağı sunduğunu duyurdu.
İstanbul Kültür Üniversitesi, başta Muğla ve Antalya olmak üzere orman yangınlarından zarar gören illerde ikamet eden 2021 üniversite adaylarına ve ailelerine yüzde 100 burslu eğitim olanağı sunduğunu duyurdu. Açıklamada, dayanışma burslarına başvuruların başladığı kaydedildi.Türkiye'nin farklı bölgelerinde meydana gelen yangınlar, çevrede yarattığı tahribatın yanı sıra bölge sakinleri için de maddi kayıplara yol açtı. Antalya, Muğla ve Mersin başta olmak üzere yangın bölgelerinde ikamet eden ve aileleri maddi kayba uğrayan üniversite adaylarına, İstanbul Kültür Üniversitesi yüzde 100 burs olanağı ile eğitim desteği sağlayacağını açıkladı. Adaylar, başvuruları üniversitenin web sitesi üzerinde yer alan form üzerinden yapabilecekler."YANGIN BÖLGESİNDE İKAMET EDEN GENÇLERİN YANINDAYIZ"Bölgesel yangınlar nedeniyle yaşanan kayıpların telafisinde toplumsal dayanışmanın önemine dikkat çeken üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver konuya ilişkin açıklamasında, "Henüz pandeminin yol açtığı yan etkileri yönetmeye çalışırken yaşanan yangınlar gerçekten hepimiz için son derece üzücü. Yangın bölgesinde ikamet eden gençlerimiz ve ailelerimizin yanındayız. Toplumsal duyarlılık, doğaya ve çevreye saygı Kültür Üniversitesi olarak kurumsal anayasamızda da taahhüt ettiğimiz maddeler. Bu noktada, elimizden gelen katkıyı sağlamaya hazırız" dedi."EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİN ÖNEMİ ZOR ZAMANLARDA DAHA FAZLA ORTAYA ÇIKIYOR"Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal ise Kültür Üniversitesi'nin eğitimde fırsat eşitliğine verdiği önemi vurgulayarak 'Dayanışma Bursu' hakkında şunları söyledi:"Yaşanan yangın felaketi hepimiz için üzüntü verici. Doğal zenginliklerimiz ve gençliğimiz bizim en büyük servetimiz. Yangın bölgesinde ikamet eden öğrencilerimizle temasa geçtik. İyi olduklarını bilmek bu süreçte en büyük tesellimiz oldu. Orta ve uzun vadede çevre ve doğaya ilişkin desteklerimiz de gündemde ancak ilk etapta yangından zarar gören illerimizde maddi kayba uğrayan öğrencilerimiz ve ailelerine ihtiyaçları olan dokunuşu sağlamaya odaklandık. Kültür Üniversitesi olarak eğitimde fırsat eşitliğinin önemi zor zamanlarda daha fazla ortaya çıkıyor. Burs politikamızla ihtiyacı olan başarılı gençleri desteklemeye devam edeceğiz."
#universite #haber #burs #yanginbolgesi

Üniversite baraj puanları düşürülsün

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Üniversite sınavı kaldırılmadan, üniversite kapılarına yığılan genç kuşağın özlemleri karşılanmadan hakkaniyetli ve huzurlu bir vicdana kuşkusuz sahip olamayız" dedi. Bahçeli taban puanlarının da düşürülmesini isteyerek "Salgın dönemi göz önüne alınarak TYT baraj puanın 140’a, AYT baraj puanın da 160’a çekilmesi teklif ve temennimizdir" ifadelerini kullandı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, daha önce de dile getirdiği üniversite sınavlarının kaldırılmasını yineledi. Twitter'dan açıklama yapan Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

"Türk gençliği bizim has bahçemiz, istikbal güvencemizdir. Onlar Türk milletinin yüz akları, yıkılmaz akıl ve ahlak kaleleridir. Gençlerimize ne yapsak, ne versek, neyi temin etsek biliyorum ki eksik ve yetersizdir. Çünkü her şeyin en güzeline, en gelişmişine layıktırlar.

Gençlerimizin mühim sorunlarından birisi üniversite sınavıdır. Bizim bu konudaki görüş ve teklifimiz çok açıktır. Üniversite sınavı kaldırılmadan, üniversite kapılarına yığılan genç kuşağın özlemleri karşılanmadan hakkaniyetli ve huzurlu bir vicdana kuşkusuz sahip olamayız.

"HİÇBİR EVLADIMIZIN HAYATI RİSKE ATILMAMALIDIR"
2020 yılının Mart ayından bugüne kadar hem ülkemiz hem de dünya olağanüstü salgın şartlarına maruz kalmıştır. Mecburiyetten yüz yüze eğitime ara verilmiş, online, yani uzaktan eğitime geçilmiştir. Zira sağlık her şeyin başıdır. Hiçbir evladımızın hayatı riske atılmamalıdır.

Salgın döneminde devlet, toplumun her kesimine ulaşmak, mağduriyetleri gidermek için var gücüyle mücadele etmiştir. Bütçe imkânları doğrultusunda gereği yapılarak emeklisinden esnafına, çiftçisinden KOBİ’lerine kadar herkese yardım eli uzatılmıştır. Niyet salih ve samimidir.

Sosyal yardım ve parasal destekler bazı kesimlerce yetersiz olarak da değerlendirilmiştir. Ancak devlet ve hükümet üzerine düşen sorumluluğu fedakarlık ve özveri kültürü içinde ifa etmiştir. Paylaşmanın güzelliği, yardımlaşmanın görkemi her saha ve zeminde sergilenmiştir.

Bu şartlar altında özellikle üniversite sınavına giren kardeşlerimizin ve ailelerinin çağrı ve talepleri duyulmalıdır. 2021 yılında YKS’ye 2.416.000 kardeşimiz girmiştir. Sonuçlara baktığımızda derhal tedbir almamız gereken bir tabloyu çok net olarak görmek mümkündür.

"HEDEFLEDİĞİ PUANI ELDE EDEMEYEN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKALINM"
2021 YKS sonuçlarına göre, sayısal puan türünden 390.132; sözel puan türünden 563.808; eşit ağırlıklı puan türünden de 587.678 kardeşimiz barajı geçmiştir. Salgının neden olduğu ağır ortamdan dolayı genel başarı düzeyi bu yıl çok düşmüştür.

Barajın yüksek olmasının ise en az 1 milyon gencimizin tercihini etkileyeceği, yaklaşık 500.000 gencimizin de tercih bile yapamayacağı anlaşılmaktadır. Yine sayıları 500.000 civarında olan gencimizin 150 ile 180 arasında bir puan aldığı tespit edilmiştir.

Söz konusu barajın belirli ölçülerde aşağı çekilmesi yüzbinlerce gencimizin tercih yapmasına imkan tanıyacaktır. Şu anda Temel Yeterlilik Testinde (TYT) uygulanan baraj puanı 150, Alan Yeterlilik Testinde (AYT) uygulanan baraj puanı da 180’dir.

Salgın dönemi göz önüne alınarak TYT baraj puanın 140’a, AYT baraj puanın da 160’a çekilmesi teklif ve temennimizdir. Üniversiteye girmek için mücadele eden, ama salgın gibi mücbir ve zecri hallerden dolayı hedeflediği puanları elde edemeyen gençlerimize sahip çıkalım.

Gençlik sokakta değil üniversitede olsun, kavgaya değil kucaklaşmaya, kutuplaşmaya değil kardeşliğe tıpkı coşkun bir nehir gibi aksın. Kitapla, kalemle, arkadaşlık bağlarıyla, sıcacık gülümsemelerle çağı kavrasın, üstün meziyetlerle donansın, gelecek de Türkiye’nin olsun."

Kaynak: HaberTürk

GIF

Genç kızların fotoğrafları ile sahte hesaplar açarak cinsel içerikli mesajlar atan Kemal Ünsal'ın evli olduğu ortaya çıktı.
Twitter kullanıcılarının bu durumu görsel ile #kemalunsaltutuklansın etiketiyle gündeme taşıması sonuç verdi.
Twitter gündeminde yer edinen etiket hızla tepkilerin artmasını sağlamaya devam ediyor.
Sahte hesaplar üzerinden evli olduğunu ve paylaşımları kaldırmamaları halinde yapacaklarını alenen beyan eden Kemal Ünsal, Allah'a, Peygamber'e, Şehitlere ve tüm dini, milli değerlere hakaret ediyor.

Altın fiyatları düşer mi? Döviz hakkında detaylı açıklamalar ektedir.

Altın fiyatları (7 Ağustos) fiyatları düşer mi?: İşte gram altın ve çeyrek altın fiyatlarında son durum.. 2020 uzman yorumları - Hürriyet Ekonomi
Favicon 
www.hurriyet.com.tr

Altın fiyatları (7 Ağustos) fiyatları düşer mi?: İşte gram altın ve çeyrek altın fiyatlarında son durum.. 2020 uzman yorumları - Hürriyet Ekonomi

Haberler - Altın fiyatları gram bazında her geçen gün rekor kırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ayın aynı gününde 398 lira seviyesinde hareket eden altın fiyatları, bugün 485 TL seviyesini görerek yatırımcısına 1 ayda gram bazında 90 liralık kar getiris

Son Dakika: 8-9 Ağustos sokağa çıkma yasağı var mı? Süleyman Soylu ve İsmail Çataklı'nın konu hakkındaki açıklaması ektedir.

Son dakika açıklaması! Yarın Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? 8-9 Ağustos 2020 hafta son...
Favicon 
www.sabah.com.tr

Son dakika açıklaması! Yarın Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? 8-9 Ağustos 2020 hafta son...

Sosyal medyada İçişleri Bakanlığı genelgesi adı altında paylaşılan sokağa çıkma yasağı iddiasına son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan bir açıklama geldi. Bu kapsamda Bakan Soylu, koronavirüs salgınına tedbiren kısıtlama getirileceği iddialar